Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Płoty zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Nowogard

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wpisałam „na salony”, bo przyjmowała się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób miała ją za wysoce szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się tańsza i zostawiała swój elitarny charakter, na co z pewnością miały wpływ pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się skłonnym do przewidzenia torem – dostęp do niej stanowił jeszcze popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez ostatnie spożycie kawy jeszcze większe. Zmiany z prostych powodów nastąpiły w terminie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w etapie drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back zaszedłem w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne wpadło w styl niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły być biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najsilniejsze opinii były szmuglowane i sprzedawane spod lady lub brane w Pewexie, stanowiły i samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we współczesnej Polsce

W terminach tych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej czy dużo cenione, a prawdziwi kawosze uważają nie tylko swoje bliskie marki, ale jednocześnie techniki parzenia. Specjalistami w obecnej przestrzeni są oczywiście bariści, dla których tworzenie kawy wtedy nie tylko zawód, ale często także sztuka taż w sobie. Przecież we polskiej kuchni musimy radzić sobie sami, a wszystek z nas tworzy to kilka inaczej.

Palarnia Kawy Nowogard

Jak parzą kawę Polacy?

W najprostszym wydaniu parzenie kawy w własnej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni tworzą na skutki najlepsze do przyrządzenia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana albo i rozpuszczalna jest uważana tak samo, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w kwestie cukru i mleka. Co bardziej eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, wprawdzie nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Nowogard

Znaczniejszy stopień wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce kształtuje się na stałej kuchence, nie jest obecne narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój dokonany w kawiarce jest prawda doskonały w dodatku.

Palarnia Kawy Nowogard

Jednak znacznie najskuteczniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki jeszcze częściej decydują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały teraz zresztą tanie a w terminach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od tamtej pory dobrze się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Nowogard

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakterze, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z zmianie w konkurencji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a ponadto zdecydowanie szerszymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zmniejszają się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W grę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie istnieje i dużego koszcie dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w normalny ekspres do kawy zwróci się w perspektywie codziennej radości z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Nowogard

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments